Namaz Vakitleri – WordPress Eklentisi – Widget

Erdem Arslan > Wordpress > Namaz Vakitleri – WordPress Eklentisi – Widget
namazvakti_wp_plugin

Namaz Vakitleri – WordPress Eklentisi – Widget

[alert type=”info” close=”false”]Eklentiyi v.3.4.2 sürümüne güncellemeyi unutmayınız![/alert]
Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Namaz vakitleri API’si yayınlamıştım. Artık enerjimin büyük bir kısmını WordPress üzerine yoğunlaştırmaya karar verdim. Bundan dolayı öncelikle eklentilerle başlayayım dedim. Yine daha önceden Envator eklentimi yayınlamıştım. Açıkçası çok acemice bir çalışmaydı kendisi. Zaten ilk eklentimdi. Aradan geçen zamanda bol bol döküman okudum, parasını verip videolar seyrettim ve epey yol kat ettiğimi söyleyebilirim.

Bu bilgilerimi artık kullanmalıyım dedim ve daha önceden yayınlamış olduğum API’nin kullanıldığı bir eklenti ve bileşen yazdım.Açıkçası WordPress ile eklenti yazmak gerçekten keyifli. Ancak sistem çok geniş olduğu için bazen uzun işlemler yaparak elde ettiğiniz birşey için wordpressin kendi yerleşik fonksiyonu olduğunu görünce epey şaşırıyorsunuz.

Gelelim Namaz Vakitleri eklentimize;
Bu eklenti, namaz vakitlerini sitenizde bir widget (bileşen) olarak göstermenizi sağlıyor. Eklenti için 5 ana renk seçtim.  Eklenti için 8 ana renk paleti mevcut. Bu renkleri yönetim panelinden seçebiliyorsunuz. Yine ben Türkiyenin 81 ilini veritabanına ekledim. Ancak siz özelleştirme yapmak isterseniz, bunları silebilir veya bunlara ekleme yapabilirsiniz. Örneğin, sadece İstanbulu ilgilendiren bir siteniz var ve siz sadece İstanbul ilçelerinin namaz vakitlerini paylaşmak istiyorsunuz sitenizde, problem değil, veritabanından mevcut şehirleri silip yenilerini ekleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken API’nin kullanması için gerekli olan şehir ID numarasını http://api.eralabs.net/namazvakti adresinden öğrenmeniz.  Eklenti artık API anahtarı istemiyor. Dolayısıyla seçimlerinizi direk selectboxlar üzerinden tüm İLÇELERİ de kapsayacak şekilde alabiliyorsunuz. Eklenti gerçekten basit ve kullanışlı. Karşılaştığınız hataları bildirirseniz, hızlı bir biçimde çözüme kavuşturmaya çalışırım.

Bileşeni WordPress üzerinden indirip kurabilirsiniz.

[button url=”http://wordpress.org/plugins/namaz-vakti/” style=”success” size=”default” block=”false” target=”_blank” icon=”cloud”]Namazvakti.zip İndir[/button]

109 thoughts on “Namaz Vakitleri – WordPress Eklentisi – Widget

 1. Hocam emeğinize elinize sağlık

  ilçe değişince sayfanızda da hata veriyor . Yardımcı olur musunuz?

  {“durum”:”basarili”,”veri”:{“ulke”:”TURKIYE”,”sehir”:”B\u0130NG\u00d6L”,”ilce”:”SOLHAN”,”yer_adi”:”B\u0130NG\u00d6L-SOLHAN”,”vakit”:null}}

 2. Eklenti en son ne zaman güncellendi hocam? Eklentiyi widget olarak değil de sayfa içine gömebileceğimiž şekilde de günceller misiniz?

  1. 1 yıla yakın olmuş. Backend programcılıkta kendimi daha iyi hissediyorum. Frontend konusunda epey cahilim diyebilirim. Dolayısıyla sayfa içerisine gömme olayında tasarım işin içine girdiği için uzak duruyorum diyebilirim. Aynı zamanda pandemi sürecinden dolayı kendi işlerim epey zaman alıyor. Açıkçası bu siteyi bile artık yayında tutabileceğimi düşünmüyorum. Bu tür proejelere ayıracak malesef çok fazla zamanım yok. Bundan dolayı ilgilenemiyorum. WordPress ile de uğraşmayalı uzun zaman olduğundan epey bir değişiklik oldu WP de. Tekrar oturup hepsine bakmam gerekiyor. Bu da belki ufak bir değişiklik olsa bile epey zamanımı alacak o yüzden ilgilenemiyorum. Ayrıca eskiden ilgi alanım web idi ancak şu sıralar gömülü sistemler, yapay zeka, mobil programcılık gibi alanlarla uğraşıyorum. Bundan dolayı tekrar web işine geri dönmek zor geliyor malesef. Kodlar açık kaynak olduğu için geliştirecek arkadaşlar benimle de paylaşırsa en azından bunun gibi bazı eklentileri daha ileriye götürebiliriz.

 3. Erdem bey merhaba,
  Eklentiy iWordpress siteme kurdum fakat;
  “Namaz Vakitleri
  İstenilen şehre ait veriler alınamadı!”
  Hatası alıyorum. Yorumları okuyarak bir kaç düzeltme yapmama rağmen sonuçta bir değişiklik olmadı. Yardımcı olur musunuz?

  1. Şu anda kendi sistemimde kararlı bir biçimde çalışıyor. Bazen cache dosyalarını silip tekrar oluşturamıyor. /public_html/wp-content/plugins/namaz-vakti/cache klasörüne 0755 veya 0777 iznini verdiğinizden emin olun. Yine bu klasörün içeriğini silip sayfayı tekrar yenilemeyi deneyin. Bunda da hata alıyorsanız muhtemelen sisteminizde namaz vakitleri eklentisi ile çakışan bir tema ya da eklenti vardır.

 4. S.A.
  We have an error :İstenilen şehre ait veriler alınamadı!
  Wordpress-plugins: namaz vakti
  Version: 4.2.4
  domain: ikra-siegen.de

  1. Alaikum Salam. Give write permission to /public_html/wp-content/plugins/namaz-vakti/cache folder. 0755 or 0777. Delete all of files in /public_html/wp-content/plugins/namaz-vakti/cache folder. Then refresh page. It must be work.

 5. Merhaba, Hocam Öncelikle Böyle Bir Eklenti İçin Teşekkür Ediyorum. Siteme Ekledim yanlız hata verdi Hep Sıfırı Gösterdi. Plugin Olarak değilde Sayfa (Pages) Olarak Eklememiz Mümkünmü ? Örnek Havadurumu http://www.urfamiz.com/hava-durumu Şimdiden İlgi ve Alakanıza Sayğılarımı Sunuyorum.

 6. Elinize sağlık çok güzel olmuş eklenti. Allah razı olsun. Yalnız https sitelerde sağ üstte “güvenli olmayan içerik engellendi uyarısı vermekte” (bu sitede de dahil). çözüm olarak assets/main-style.less dosyasında ilk satırda font çekme linkini düzeltebilirsiniz;
  ilk hali: @import url(http://fonts.googleapis.com/css?family=Duru+Sans&subset=latin,latin-ext);
  düzeltelmiş: @import url(https://fonts.googleapis.com/css?family=Duru+Sans&subset=latin,latin-ext);

  iyi çalışmalar.

   1. Sayın Hocam;

    Github’taki repository eski olduğundan üzerine ekleyemedim, yeni bir repository’de aşağıdaki düzenlemeleri yapıp ekledim. Siz uygun görürseniz düzeltmeleri eklersiniz.
    https://github.com/therkut/namaz-vakti1

    ülke verileri yanlış geliyordu;
    + include/class.namazvakti.php kısmında düzeltme ve eklemeler yapıldı.

    ++ @rasit özdemir’in bahsetmiş olduğu sorun //fonts.googleapis.com/css?family=Duru+Sans&subset=latin,latin-ext şeklinde düzeltildi. (// hem http hem de https ye bakar.)

    +++ sayfa refresh (yenileme yapmadan) seçilen vakit gelmiyordu;
    assets/js/namazvakti.js 181.satıra geçici-hızlı çözüm olarak location.reload(); eklendi.

    Umarım faydalı olmuştur.
    Allah’a emanet.

    1. Githubdaki repository wordpress repository’sine bağlı. O yüzden eski sürüm gözüküyor. Eklentiyi güncelledim. Namazvakti sınıfını Diyanet sistemini değişirdikten sonra güncellemiştim. Verilerin geri dönüşleriyle ilgili array de ufak bir değişiklik yapmışım, o da ajax ın düzgün çalışmasını engellemiş. sayfayı reload yapmanıza gerek kalmadı artık. PHP, CSS, JS ve LESS dosyaları elden geçirildi. Gördüğünüz eksiklik olursa lütfen ulaşın. Bir de shortcode için CSS ayarlayabilirseniz, sayfa içerisine gömmek için, o zaman onu da ekleyebilirim. CSS ile uğraşmayı sevmiyorum 🙂 Teşekkürler.

     1. Teşekkürler Hocam,
      aşağıda tam olarak ne demek istediniz, açıklar mısınz? elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.
      “Bir de shortcode için CSS ayarlayabilirseniz, sayfa içerisine gömmek için, o zaman onu da ekleyebilirim.”

      — Mümkünse panelde sadece “Türkiye İllerini Göster” Seçeneği olabilir mi?

     2. Malesef tasarım konusunda pek iyi değilim. Hatta bu eklentiyi yazarken kodlamasında 1 gün uğraştıysam tasarımında en az 3 gün uğraşmışımdır. Pek kolay sevemiyorum yaptığım işi. Shortcode da o yüzden yok. Sağlam css tasarımı olursa onu da eklerim. Diğer sorunuza gelince aslında olabilir. Hatta yönetim panelinden sadece bu ülkeye ait verileri göster seçeneği de eklenebilir. O kadar çok işim var ki buna zaman bile ayıramıyorum. Bilenler bir el atsın diye github a ekledim elleyen yok kodları. Ya da paylaşmıyorlar. Mynetin developerı bile benim sınıfı kullanıyormuş 😁 Yine de bir sonraki güncelleme için aklımda bulunsun.

 7. hocam,
  sağ taraftaki namaz vakitlerinden diğer şehir seçsemde sürekli çanakkale biga yazıyor. sayfayı f5 ile yenileyince ancak seçileni gösteriyor.
  bakabilir misiniz?

  teşekkürler.

 8. Namaz vakitleri çalışıyor ama bir şehir değiştirmek istediğimde şehiri değiştiriyor um ama sayfayı yenilemeyince yeni şehir gelmiyor

 9. Hocam Allah razı olsun bu güzel eklenti için. Ben eklentiyi kurdum. Sitemde bazen açılıyor bazen açılmıyor. Bir diğer sorun ise her şeyi gösteriyor ama vakitleri göstermiyor hocam.

 10. Diyanet verileri almayalım diye, sitesini yenileyip duruyor. Namaz vakitleri ile ilgili sınıfı güncelledim. Kısa bir süre içerisinde wp eklentisi de güncellenecektir. Biraz daha sabır rica ediyorum.

 11. “İstenilen şehre ait veriler alınamadı!” gibi bir uyarı çıkmaya başladı. öncesinde sorunsuz çalışıyorduerdem bey. Sebebi nedir acaba? bir yardımcı olsanız

  1. Diyanetin sunucularında bir güncelleme olmuş. Dolayısıyla kodlarda bir takım değişiklikler yapmak gerekiyor. Üzerine çalışıyorum, tamamlandığında eklenti de güncellenecektir.

   1. Hocam eklenti yine aynı hatayı veriyor. Son güncellemenizde düzelmişti ama 1 hafta gibi bir süredir “İstenilen şehre ait veriler alınamadı!” hatası yine başladı. Ne yapabiliriz acaba konu hakkında?

    1. Diyanet son zamanlarda sitesini yeniledi. Tekrar sınıfı güncelledim ancak anladığım kadarıyla kodlarda yine değişiklik yaptılar. Şu anda iş yoğunluğumdan dolayı kodları tekrar düzenleyemiyorum. O yüzden zaten github ve benzeri yerlerde kodlar var. Belki bir başkası düzenler diye. Umarım yardımcı olabilecek bir arkadaş çıkar.

 12. hocam plugini kurdum ama su hatayı veriyor:
  Uncaught TypeError: jQuery(…).countDown is not a function

 13. Fatal error: Cannot redeclare class lessc_formatter_compressed in /httpdocs/wp-content/plugins/namaz-vakti/include/lessc.inc.php on line 3666

  www3 faydasi yok

  Cache zaten bos

  Cözum ne olacak

  Saygilarimla
  Cem

  1. Cem bey, LESS ile ilgili sınıf daha önceden deklare edilmiş yani tanımlanmış. O yüzden hata veriyor. Eklentiler -> Düzenleyici yi açın wp yönetim panelinden. Namaz Ezan Vakitleri Eklentisini seçin. Açılan sayfada
   // Gerekli Dosyaları Çek
   require_once ‘include/wp-less.php’; satırlarını bulun. ve require_once ile başlayan satırın başına // koyun. Kaydedip, tekrar kontrol edin. Sorununuzun devam etmesi durumunda iletişime geçmekten çekinmeyin.
   İyi çalışmalar.

 14. Merhaba

  öncelik güzel bir eklenti olmuş ve eklenti için teşekkür ederiz. Eklentinin [ shortcode ] varmı acaba ?

 15. Selamun aleykum; hata alıyorum 🙁

  Fatal error: Cannot redeclare class lessc_formatter_compressed in /home/iuvsiasm/public_html/wp-content/plugins/namaz-vakti/include/lessc.inc.php on line 3666

 16. Hocam merhaba,

  Öncelikle ellerinize sağlık. Siteme kurdum ancak geri sayım yapmıyor.
  Bunu nasıl çözebilirim?

 17. Merhaba,
  hizmetiniz için müteşekkiriz, ayarlar kısmından ülke seçeneği pasif edilebilir mi? Yada sadece il ve ilçe gösterebilmem için ne yapmalıyım, yardımcı olur musunuz?

  — wordpress eklenti için sormuştum, karıştırmışım.

  tekrardan teşekkürler.

 18. Parse error: syntax error, unexpected T_FUNCTION in /home/rehnuma/rehnumader.com/wp-content/plugins/namaz-vakti/namaz-vakti.php on line 104

  Şu hatayı Aldım. hocam Nasıl Düzeltebiliriz.

  1. Şu anda diyanetin anasayfası hac ve umre kayıtları için duyuruda. O yüzden bu hatayı alıyorsunuz. Biz bunu her sene yaşıyoruz. Açıkçası diyanetin webmasterlarının bir kuralı olmadığı için bu konuda çok birşey yapamıyoruz. Olağan siteyi başka bir subdomaine taşıdıkları için eklenti vakitleri çekemiyor ve böyle hata veriyor malesef.

   Güncelleme yayınlamayı düşündüm ancak 2-3 gün sonra sistem tekrar eski haline dönecek, dolayısıyla tekrar güncelleme yayınlamak gerekecek. İsteyenler,
   wp-contents/plugins/namaz-vakti/include/class.namazvakti.php dosyasında yer alan $this->server = 'http://www.diyanet.gov.tr'; satırını $this->server = 'http://www3.diyanet.gov.tr'; olarak değiştirebilirler. problem geçici olarak düzelecektir. Ancak diyanetin site eski haline döndüğünde tekrar hata verecektir. O zaman da eski haline getirmek gerekiyor.

   1. Teşekkürler. Çok yardımcı oldunuz. Ama bi soru sormak istiyorum namazvakti.com gibi siteden aynı verileri çekmek olasılığı ne kadar doğru. Yani diyanet sitesinden diil namazvakti.com için ayarlama yapsanız bu sorun tam çözülebilirmi?

    1. Günlük veri lazım olduğundan, aylık veri çekmenin bir mantığı yok. Ayrıca, günlük veriler json formatında alıyor diyanetin sitesinden. Hata olasılığı daha az ve daha kolay bir ileşim yöntemi. Ancak veriler aylık çekilmek istenildiğinde, sayfayı komple alıyor ve regexler ile sayfadan ayıklama yapmak zorunda kalıyoruz. Dolayısıyla hata kontrolü zorlaşıyor. Mesela sayfada herhangi bir hata olduğunda ve diyanet verilerini yayınlayamadığında veya buna özel hata verdiğinde sayfanın size hangi bilgileri döneceğini bilmeden işlem yapmak imkansız hale geliyor. Eklentinin sağlıklı çalışabilmesi için en ideal yöntem bu.

     1. Tamam anladım hocam. Bi sorun daha var “Maximum call stack size exceeded” hatası alıyorum. Buda sadece sizin eklenti ile alakalı olduğunu gördüm. Teşekkür ederim

     2. Bu hata genelde paylaşımlı sunucularda ortaya çıkıyor. Nedenini ben hiç bir zaman çözemedim. Bu hatayı almaya başladığımda artık eklenti silsem de pasifleştirsem de devam ediyordu. Sadece bu eklentinin böyle bir olaya sebep olmasına birşey diyemicem. Ama ben sorunumu sunucu değiştirmekte bulmuştum.

   2. Erdem bey hala Sıkıntım devam Ediyor. Yardım Edebilirmisiniz. e posta adresimden bana ulaşırsanız çok sevinirim. şimdiden allah razı olsun.

   3. Parse error: syntax error, unexpected T_FUNCTION in /home/rehnuma/rehnumader.com/wp-content/plugins/namaz-vakti/namaz-vakti.php on line 104

    Şu hatayı Aldım. hocam Nasıl Düzeltebiliriz.

     1. Dediğinizi Yaptım Erdem bey. Ama sıkıntı Devam ediyor.

      Parse error: syntax error, unexpected T_FUNCTION in /home/rehnuma/rehnumader.com/wp-content/plugins/namaz-vakti/namaz-vakti.php on line 104

 19. Merhaba hocam, uzun zamandır kullanıyorum elinize sağlık çok güzel bir eklenti umarım çalışmalarınız devam eder. Geçen gün bir bug buldum eğer temada birden fazla sidebar eklenebilme özelliği var ise her sidebarda aktif olmaz ise sitedeki resimler açılmıyor.

 20. Fatal error: Cannot redeclare class lessc_formatter_compressed in /home/*****/public_html/wp-content/plugins/namaz-vakti/include/lessc.inc.php on line 3666 hatası almaktayım. ayrıca web sitem çok yavaş neler yapabilirim tavsiyeleriniz nelerdir?

  1. diyanetten veri çekerken bir hata olmuş olabilir. FTP den sitenize bağlanarak, /wp-content/plugins/namaz-vakti/cache klasörü içinde .version uzantılı dosya hariç herşeyi silin düzelecektir.

 21. merhabalar Erdem kardeşim, eklenti yine hata veriyor. Etkinleştirilemedi, namaz-vakti.php online 104.satırda hata var diyor. Bir kontrol edebilir misin

 22. Çok güzel bir eklenti. Keşke Html sitelere ekleyebilmek için iframe ile gösterebileceğimiz bir php linki olsaydı. Çok teşekkürler.

 23. Erdem Bey merhaba,

  Eklentiniz için çok teşekkürler, bir Dini Vakıf için yapacağımız sitede denedik ancak 4.2.2 ile sitenin ön ve arka kısımlarında bozulmalara yol açtı.

  Yeni bir güncelleme gelecek mi acaba? Gelirse bildirir misiniz?

  Teşekkürler.

 24. Bir kaç güne kadar danimarka dilini gönderirim inşallah (isveç ve norveç dilini de yapmaya çalışırım inşallah). WP kullanan birçok developerın önemli sorununu çözmüşsünüz. Allah razı olsun.

 25. [TR] Eklenti versiyon 3.4.2 ye yükseltilmiş ve problem giderilmiştir. Sorunsuz çalışıyor.

  [EN] Plugin updated to version 3.4.2 and problems are resolved. It works purely.

 26. Merhaba Erdem bey,

  benim adim Alaattin Çifçi.
  Ben Miguel´in ortagiyim, sizinle telefonda görü$mek istiyoruz.
  Biz suan namaz vekitlerini ayarlayamiyoruz.
  Geçen cumadan beri Frankfurt´taki hamidiye camiisinde bu konuda problem yasiyoruz.

  En kisa zamanda görü$mek dilegiyle
  Saygilarimizi sunariz.
  Alaattin Çifçi

  1. Selamun aleyküm Alaattin Bey,
   Problemi en kısa zamanda çözeceğim. Telefona gerek yok. Çalışmalarım devam ediyor. Kodlarda biraz düzenleme yapmam lazım o kadar. Eklenti güncellendiği zaman problem ortadan kalkacaktır.

 27. Hello Erdem,

  Can you tell how to resolve this error?

  Fatal error: Call to undefined function curl_init() in /home/xxxxxxxx/public_html/xxxxxx/wp-content/plugins/namaz-vakti/include/class.namazvakti.php on line 354

 28. S.a
  Kardeşim şu tarih itibari ile yazdığın eklenti siteyi kasıyor. ve site ön sayfa açılmıyor. kasıntı çok yüksek. ben sorun nedir çözmeye uğraştığımda namaz vakitleri eklentisini pasifleştirdiğim de. sorun düzeldi. bir kontrol ederseniz sorun nedir diye iyi olur kardeş.

  1. Aleyküm selam kardeşim.
   Problemin ne olduğunu buldum. En kısa zamanda çözeceğim. Eklenti güncellendiğinde tekrar aktifleştirip kullanabilirsiniz. Diyanetin sunucularından veri çekme ile ilgili bir problem. Bende, dert etmeyin. 🙂

 29. Hello, its me again, i want to inform that the error message appears as below:

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/xxxx/xxx/xxxxxx/wp-content/plugins/namaz-vakti/include/class.namazvakti.php on line 323

  What does it means ?

  Thanks in advance.

  Best regards
  Miguel

 30. Dear Erdem Arslan,

  you have developed a very nice plugin. I wanted to make a new website for a cami in germany indluding your plugin. Sinde friday the plugin makes problem. The countdown for “Time until Fajr” is only blinking and the pray time is not viewed.

  You can check the webite “http://muvatec.de/cami-ditib/” and may can you tell me how we can solve it.

  I also try the wordpress versions 4.01, 4.1.0 and 4.11 , everytime with same problem.

  I would be very grateful.

  Best regards
  Miguel

 31. Hocam öncelikle bu güzel çalışmanız için çok teşekkür ediyoruz. Eklentiyi sitemize yükledik ve gayet güzel çalışıyor. Fakat eklentiyi sabit bir sayfada yayımlamak imkanımız olsa idi çok güzel olurdu. Böyle bir şey mümkün mü acaba?

 32. Murat bey merhaba, eklentini için teşekkürler.

  Tema ile boyut olarak daha sade ve basit bir tema var mı planlarınız arasında..

  1. Merhabalar Yıldırım bey, murat bey? kim tanıyamadım. Eklenti teması ile ilgili olarak da, şu anda bir değişiklik planlamıyorum. Biraz daha minimal siteler için şu andaki görünüm biraz sıkıntılı kabul ancak onun için ayıracak çok vaktim yok. 🙁 Ama yapılacak işler arasına yazdım.

 33. Erdem bey plugini yükledim ama çalışmıyor. Beyaz zemin üzerine beyaz yazı geliyor. Dolayısıyla widget gözükmüyor.

 34. hocam merhaba eklentiyi kurdum fakat bugün ayın 2’si olmasına rağmen eklentide 1 eylül olarak görünüyor

  1. O görünen tarih, eklentinin ne zaman veri çektiğini değil, sunucunun kendi verilerini enson ne zaman güncellediğini gösterir. Dolayısıyla gözüken verilerde herhangi bir sıkıntı yok. Eklenti çok kısa aralıklarla güncelleme yapıyor zaten. Ancak veriler anlık veri değil. Ziraat bankasının mobil cihazlar için yayınladığı veriler.

 35. Hello Erdem,

  Thanks for that nice plugin, I’ve installed but I would like to change language to English, how can I or it’s not available option?

  If you need any help with translation, I can help you 🙂

  Regards

  1. Hi Ehab,
   Thanks for your interesting. If your site is in English, plugin will load English automaticly. English translate files included to plugin. If any problem, please send me some screenshots. I will glad for helping to you.
   Best regards.

 36. Merhabalar Murat Bey,
  Öncelikle birden fazla konuya ki bunlar bir birinden bağımsız yorum yapmanız cevap almanızı kesinleştirmez. 2. si bu site Türkçe yayın yapan bir sitedir. Türkçe konuşabildiğiniz sürece yabancı dilde yorum yapmanız da gerekmez. Eğer Türkçe konuşamıyorsanız, ben yorumlarda düzenleme yaparak altlarına Türkçe çevirleriyle birlikte cevaplarımı da 2 dilde (Türkçe – İngilizce) yayınlıyorum.

  Probleminiz yorumlarda aynı problemleri yaşayan arkadaşlarla aynı. Cevabınız o yorumlar içinde mevcut. Tema yapımcınız ile görüşünüz. jQuery javascript kütüphanesini noConflict modunda çalıştırsınlar ve scriptleri temaya eklerken, wp_enqueue_script() fonksiyonu ile eklesinler. Sorununuz ortadan kalkacaktır. Lütfen tema yapımcınız ile görüşünüz!

  1. Erdem Bey Merhabalar,

   ilk önce bu harika plugin icin tesekkür etmek istiyorum, güzel bir calisma.
   birinci soru yalnis konuya yazdigim icin yeniden buraya eklemek zorunda kaldim, digerini kaldirabilirsiniz.
   cevabiniz zati en hizli sekilde geldi. vermis oldugunuz cözümleri deniyecegim, size insallah olumlu bir haberle geri dönerim. tesekkürler.

  1. Aleyküm selam,
   Sitenizin adresini verirseniz, eklentinin neden çalışmadığını daha net söyleyebilirim. Ancak ilk bakışta şundan dolayı olabilir, jQuery ile ilgili sıkıntı. Daha önce de kullanıcılardan böyle şikayetler geldi. Herhangi bir js dosyası bu eklentinin sayacının çalışmasını engelliyor. Muhtemelen, ya temanız ya da yüklediğiniz bir eklenti özensiz kodlanmış. Örneğin, temada veya eklentinin tekinde adam wp_enqueue_script yerine wp_head ile jQuery veya javascript eklemişse, wordpress bunu düzgün çalıştıramayacaktır.

   Site adresini yorum yazarken, websiteniz bölümüne veya yorum kısmına yazarsanız daha detaylı cevap verme şansım olur. Kolay gelsin.

    1. Hasan bey,
     Aynen dediğim gibi site temanız ve kullandığınız anket eklentisi çok amatörce kodlanmış. Anasayfanızda tam 3 kere jQuery javascript kütüphanesi yükleniyor. Bunlardan ilkini olması gerektiği gibi, WordPress kendisi yüklüyor. Ardından anket eklentiniz ve sonra da temanız jquery kütüphanesini yüklüyor. Tema ve anket eklentisine müdahale edilmesi gerekiyor. Sitenizin ve anket eklentisini yazan arkadaşlarla iletişime geçerseniz sorununuz çözülür. İstiyorsanız, anket eklentisini pasifleştirip, temanızı geçici olarak değiştirerek namaz vakitleri eklentisinin çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.

     Malesef bir tek bizim Türklerin kodladıkları eklenti ve temalarda karşımıza çıkıyor bu problemler. Daha önce de bir kaç arkadaşın başına gelmiş ve yardımcı olmuştuk. Eğer eklenti ve temanızı yapan kişiler yardımcı olmazlarsa, geçici bir yönetici hesabı oluşturup, iletişim bölümünden bana mailleyin. Ben gerekli düzenlemeleri yaparım.

     Kolay gelsin.

     1. sa erdem bey tema yapımcım eklentide sorun olduğunu, kanıt olarak ise wpnin default temasındada çalışmadığını söylüyor. sizin için yönetici hesabı oluşturdum yardım ederseniz müteşekkir kalırım. (anketi de kullanmaya devam etmek istiyoruz. sitede bir bozulma yaşanmadan bunun düzeltilmesi mümkün mü)

     2. Hasan bey, söylediklerinizi inceledim. Sizin için bir video hazırladım. Bu videoyu temanızı yapan kişiyle paylaşırsanız, zannedersem hatalarını anlar. Dediğim gibi, eklentimde hiç bir problem yok. Problem tamamen daha önce sitenizi görmeden önce belirttiğim hatalardan kaynaklanıyor. Temanızda ve anket eklentinizde yanlış kodlanmış kısımlar var. Videoyu tema yapımcınıza ve anket eklentisini yapımcınıza gösterin gerekli güncellemeleri yapsınlar.

      Videoyu yorumlarda belirttiğiniz mail adresine gönderdim. İyi günler.

 37. Erdem bey merhaba, eklenti için teşekkür ederim fakat
  bileşen olarak eklediğimde
  Fatal error: Call to undefined function GregorianToJD() in d:/xampp/ahaber/wp-content/plugins/namaz-vakti/include/class.namazvakti.php on line 609
  şeklinde bir hata veriyor.
  Bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Cüneyt Bey,
   Öncelikle geribildirimde bulunduğunuz için teşekkür ederim ancak,
   Belirttiğiniz durum bir problem değil. Şöyle ki aslında sadece size özel bir problem. 🙂 Ne demek istiyorsunuz demeyin çünkü GregorianToJD() fonksiyonu PHP’nin yerleşik fonksiyonları içerisindedir. Daha detaylı bilgi için http://www.php.net/manual/tr/function.gregoriantojd.php adrese bakabilirsiniz. Hatta PHP 4 ve üzerinde bu fonksiyon hep olagelmiştir.

   O zaman siz neden problem yaşıyorsunuz? Öncelikle WAMP kullanıyorsunuz, dolayısıyla WAMP’ın aktifleştirdiği ve pasifleştirdiği PHP eklentilerini bi kontrol edin. Ayrıca yukarıda verdiğim adreste bu fonksiyonun iki türlü kullanım şeklini vermişler. Hepsi küçük harfle ve benim kodlarda kullanıldığı gibi. Açıkçası yorumunuzu ilk gördüğümde acaba sıkıntı benim fonksiyonlarda mı yoksa başkasından aldığım kodlarda mı diye düşünmüştüm. Abdulrhman Alkhodiry’in HijriDateTime sınıfını kullanıyorum. Hicri takvimle ilgili bilgiler o sınıfın içinden geliyor. Ben sadece bir ara fonksiyon yazarak arada iletişimi sağlamıştım. Adamın sınıfında bir güncelleme yapayım. Bir tekrar bakın bakalım ne olacak? Bana ona göre bir dönüş yaparsınız.

   1. Teşekkür ederim Erdem bey, localhostta deniyordum siteyi sunucuya yüklemeden önce, şu an sorunsuz çalışıyor, tekrar bu çalışmanız için teşekkürler

  1. Ahmet Bey malesef bu şimdilik mümkün değil. Mümkün olmamasının da bir sebebi var. Aynı şeyi hazırlarken ben de düşünmüştüm ancak, Diyanet verileri enlem ve boylama göre vermiyor. Mesela diyelim istanbulun şehir kodu 5329 olsun. Siz diyanetten bu numara ile istekte buluyorsunuz ve diyanette size bu numaranın bağlı olduğu şehirin bilgilerini geri döndürüyor.

   Dolayısıyla yaklaşık 6binden fazla lokasyon için tek tek enlem boylam bilgilerini içeren bir veri tabanı hazırlanması lazım ki, enlem boylam bilgilerine bakarak öncelikle yeri belirleyelim ona göre listeden o yerin numarasını bulalım ve o numarayla veri çekelim. Her enlem ve boylam bilgisi bir şehrin her yerinde aynı olamayacağı için bir problem daha ortaya çıkıyor. En yakın noktayı hesaplamak. Bu ve benzeri problemlerden dolayı şimdilik böyle birşey mümkün değil.

 38. merhaba erdem bey,

  hicri gün bir gün geriden gidiyor, nasıl düzeltebilirim?

  teşekkürler.

 39. Erdem bey ilk eklentiyi yüklediğim de
  115. satır hata verdi php sürümüm 5.2 idi 5.3 güncelledim ancak sonra da alttaki sorunu verdi.

  Warning: fopen(/home/xxx/public_html/wp-content/plugins/namaz-vakti//cache/v.3.2.version) [function.fopen]: failed to open stream: Permission denied in /home/ikder/public_html/wp-content/plugins/namaz-vakti/namaz-vakti.php on line 211

  Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/xxx/public_html/wp-content/plugins/namaz-vakti/namaz-vakti.php on line 212

  Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter – headers already sent (output started at /home/xxx/public_html/wp-content/plugins/namaz-vakti/namaz-vakti.php:211) in /home/ikder/public_html/wp-content/plugins/namaz-vakti/namaz-vakti.php on line 97

  Bu hatayı aldıkdan sonra Cache klasörünün dosya izinlerini 777 yaptım eklenti sorunsuz etkinleştirildi, benim gibi bu tarz hatalarla karşılacaklar için bilgilendirmek istedim.

  Eklenti sayfasına ve buraya cache klasör izini ile alakalı durumu not düşerseniz, karşılaşacak olanlara yol göstermiş oluruz.

  Eklenti için ayrıyeten çok teşekkürler

 40. Hayırlı günler,
  Şu anda saatler 1 saat ileri alınmış olmasına rağmen bu siteye yansımadı. Diyanetten çekerken bu hesaba katılmıyor mu? Bir yerde bir yanlışlık olsa gerek. Kolay gelsin. Allah razı olsun

  1. ibrahim bey, epeydir siteyle ilgilenemiyorum. Ancak bu akşam bakabildim. Diyanet yine kodlarında değişiklik yapmış. Yine kodları düzenlemek gerekecek. En kısa zamanda çözüyorum.

  2. ibrahim bey,
   Diyanet’in sitesinde yaptığı değişiklikten dolayı veriler alınamıyordu. Güncelleme ile problem giderildi. Sizin söylediğiniz durum API sistemi için geçerli. Verileri aldıktan sonra lütfen saatlere 1 saat ekleyerek sisteminize yansıtın.

 41. Erdem bey merhaba;
  Hazırlamış olduğunuz namaz vakitleri eklentisini indirip aktif hale getirdiğimde site aşağıdaki hatyı veriyor ve açılmıyor..
  failed to parse passed in variable @bg_location:

 42. Salaam Alaikum,
  great to see that you speak english to mashaAllah!
  Can’t wait to test the new version, sounds great!
  Do you know approximately the date of your next update (just in order to have an idea : a week, a month, three months…)?
  I guess you have my email adress, maybe it will be better to talk via email about the Hijri months (if you want me to tell you what to write for exemple)?
  Anyways thanks a ton.

 43. Selam aleyküm,

  Pluginiz « Namaz vakti » yükledim., mükemmeldir MasaAllah, cok begendim. Acaba, plug ini biraz özellestirebilirmiyiz ? Fransiz konusan müslüman topluplugum icindir.
  Sifre’de neresinde namaz ve aylarin isimleri fransizca cevirmesine buldum.

  1. Ama kameri aylari (Rebiü’l – Evvel…) cevireyemedim. Nasil yapabilirilim?

  2. Saatlari ayarlamak isterim ki maksimum olcunde Fransa’daki takvimlerimize uygun olsun.

  3. Plug-ini yuklerken, email adresimim kaydettim aktivasyon icin. Ama tam anlamadim neden 300 sorgu/ay (ücretsiz – 300 sorgu/ay – haftalik vakit çizelgesi)? Ne demektir?

  4. Kible nedir ve nasil ayarlanir (bende 00:00 ‘da)?

  Tesekkur ederim. Allah razi olsun calismaniz icin.

  1. Aleyküm Selam kardeşim,
   İlginiz için teşekkür ederim. “Namaz Vakti” eklentisi için güncelleme hazırlıyorum. Plugin için planlanan bir çok özelleştirme var. Şu anda ev taşıdığım için gerekli zamanı ayıramıyorum. Özelleştirmelerin bazıları:
   Dil desteği geliyor.
   Namaz Vakitleri ile ilgili saat problemleri giderilecek.
   Birden fazla farklı tasarım seçeneği geliyor.
   Verileri çektiğimiz sunucu değişiyor. Bundan dolayı aktivasyona gerek kalmadı. Sorgu zaman kısıtlaması kalkacak.
   Kıble, belirtilen saatte güneşe doğru yöneldiğimizde yönümüz tam Mekkeye doğru oluyor. Anlamı bu.
   Kameri aylarla ilgili özellikle sizin için bir çalışma yapacağım.

   —————————————————————–

   Salaam Alaikum, my brother,
   Thank you for your attention. I’m preparing an update for the “Prayer Time” plugin. There are a lot planned customization for plugin. I changed my home currently so, i dont have any time for this.
   Some customizations:
   Language support is coming.
   Fixed time bugs.
   Multiple design and color options coming.
   We are changing the server checks the data. Therefore, the activation was not required.The query and time restrictions will be lifted.
   Qibla, towards the sun at the specified time, we complete our direction going towards Mecca. Meaning this.
   I will do some fix for Hijri calendar months for you specially.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.